Нобелівська премія з хімії 2018 року

Нобелівська премія з хімії 2018 року

Нобелівську премію з хімії 2018 року вручили за "направлену еволюцію ферментів та роботу над дисплеем фагів, що продукують пептиди та антитіла". Це стало відомо на прес-конференції Нобелівського комітету у середу, 3 жовтня 2018 р.  Нагородили за це Френсіса Х. Арнольда, Джорджа П. Смітта та сер Грегорі П. Вінтера. 

Методи, які розробили лауреати премії 2018 року, зараз допомагають виробляти екологічно чисті хімікати, випускати нові матеріали, виробляти стійке біопаливо, пом'якшцувати хвороби та рятувати життя.

У 1993 році Френсіс Арнольд провела першу спрямовану еволюцію ферментів-білків, які каталізували хімічні реакції. Ферменти, вироблені за допомогою спрямованої еволюції, використовуються для виробництва всього, починаючи від біопалива до лікарських препаратів. 

У 1985 році Джордж Сміт розробив метод, відомий як фаговий дисплей, де бактеріофаг – вірус, який заражає бактерії – може бути використаний для розробки нових білків. Сер Грегорі Вінтер, який розділив нагороду із Смітом, використовував фагові дисплеї для виробництва нових фармацевтичних препаратів.

На сьогодні дисплей фагів продукує антитіла, які здатні нейтралізувати токсини, протидіяти аутоімунним захворюванням та вилікувати рак з метастазами.